Od pondělí 5. srpna probíhá ve městě mimořádná celoplošná deratizace. Upozorňujeme, že v průběhu deratizace je nutné zvýšit dohled nad svými zvířecími mazlíčky, popřípadě i malými dětmi, aby nedošlo k náhodnému pozření otrávených návnad.
Město Chrudim provádí 1× ročně celoplošnou deratizaci na území města a provádí i jednorázové zásahy při zvýšeném výskytu potkanů. Loňská celoplošná deratizace byla ukončena v listopadu, na ni navázala jarní deratizace v okolí velkých bytových domů v lokalitě ulic Na Šancích, Hradištní a Na Větrníku. Bohužel i tato opatření pomohla jen částečně, proto město připravilo tuto další mimořádnou celoplošnou deratizaci.
Deratizace se týká:
– veškerého nemovitého majetku města – veřejných ploch (parky, břehy řeky a náhonu) a veřejných budov (školy, školky, úřady, sociální zařízení, sportoviště).
Aby tato opatření byla opravdu účinná, potřebujeme i vaši pomoc – žádáme proto o dodržování následujících zásad:
– nevyhazujte zbytky potravin do dřezu nebo do toalety;
– do kontejneru vyhazujte pouze řádně zabalené zbytky potravin;
– nekrmte ptáky a volně žijící živočichy;
– nekrmte toulavé kočky;
– udržujte pořádek kolem svých domů;
– udržujte pořádek v okolí kontejnerových stání, nevyhazujte odpadky v okolí popelnic a kontejnerů;
– v případě zjištění výskytu černé skládky či většího nepořádku informujte Městský úřad Chrudim, například prostřednictvím Mobilního rozhlasu;
– zabezpečte si sklepy a vstupy do objektů.
Deratizace bude prováděna od 5. srpna do 30. září.
Ošetřené plochy budou opatřeny výstražnou vlaječkou, která upozorní majitele domácích mazlíčků, že je potřeba zvýšené pozornosti při jejich volném pohybu. Její podobu vidíte na obrázku níže.
Do nalezených nor budou aplikovány nástrahy (granulát v sáčku) a vchod do nory bude překryt kamenem, drnem apod.
Použitá nástraha je cílena pouze na hlodavce – obsahuje hořčidlo a není tudíž pro domácí mazlíčky atraktivní.
Pozor je potřeba dávat především na uhynulé potkany – pokud by ho např. pes pozřel, hrozí sekundární otrava (hlodavec má v sobě účinnou látku). V případě podezření na otravu mazlíčka vyhledejte veterinárního lékaře. Účinnou protilátkou je vitamín K1 – Kanavit.
Uhynulé potkany je potřeba hlásit společnosti Dezinfa, která deratizaci provádí. Ta rovněž zajistí jejich sběr, odvoz a likvidaci. E-mail: dezinfa@email.cz.
Podoba výstražné vlaječky:
Odbor územního plánování a regionálního rozvoje
vedoucí odboru
Číslo kanceláře: 405
Patro: 3
Budova: Pardubická 67