MAP IV v ORP Chrudim

Místní akční plán rozvoje vzdělávání IV v ORP Chrudim (MAP IV), reg. č. CZ.02.02.XX/00/23_017/0008220

Manažerka projektu

Iva Roušarová

Projekt Zdravé město a MA21

referent

MAP IV v ORP Chrudim


469 657 209 zobrazit mobil zobrazit e-mail

Číslo kanceláře: 334

Patro: 3

Budova: Resselovo náměstí 77

Cíle projektu

Město Chrudim navazuje na předchozí projekty MAP I, MAP II a MAP III a pokračuje v realizaci MAP IV na území ORP Chrudim pro období 12/2023-12/2025. Jeho hlavními cíli jsou:
– prohloubení spolupráce a zapojení relevantních aktérů z území do procesu plánování a aktualizace místního akčního plánu rozvoje vzdělávání
– zkvalitnění vzdělávání v mateřských a základních školách v daném území v reakci na problémy a potřeby tohoto území
– zhodnocení dopadu projektem realizovaných aktivit na všechny relevantní cílové skupiny.

Popis projektu a realizace cílů

Hlavní cíle projektu jsou naplňovány realizací těchto aktivit:

Klíčová aktivita 1: Řízení projektu

Klíčová aktivita 2: Vnitřní hodnocení projektu

Klíčová aktivita 3: Rozvoj a aktualizace MAP

Klíčová aktivita 4: Implementace akčních plánů – v rámci této aktivity mohou školy využít:

• Mobilní technohrátky – aktivita je zaměřena na rozvoj kompetencí dětí a žáků v polytechnickém a přírodovědném vzdělávání, na podporu badatelské a projektové výuky a metod kreativního učení ve spolupráce s Univerzitou Pardubice. Cílem aktivity je ukázat dětem a žákům zajímavou a hravou formou metodiku jednoduchých, ale zábavných přírodovědných a technických pokusů, probudit v dětech chuť poznání mechanických, fyzikálních a optických jevů, nechat je vše prakticky vyzkoušet, a tím jim pomoci hravou formou poznat jevy, které jsou všude kolem nás.

 • SFÉRA – polytechnické dílny a laboratoře pro MŠ a ZŠ v ORP Chrudim – aktivita je zaměřena na osvojování si nových kompetencí v oblasti polytechnického učení s důrazem na digitální gramotnost a informatické myšlení. Cílem je větší autonomie každého žáka včetně posilování osobní odpovědnosti za vzdělávání i jednání vůči ostatním lidem a přírodě (udržitelnost). V rámci aktivity budou realizoványzhruba 0,5denní exkurze do vzdělávacího centra SFÉRA, kde se dětem v odborných učebnách (přírodopis, chemie, fyzika, informatika a robotika), dílnách (grafika, textil, kov a dřevo) a v sále Světa dětí otevře didaktický prostor rozvíjející znalosti, dovednosti, zručnost a postoje k přírodním vědám včetně logického myšlení a využití IT technologií. Kreativní učení ve SFÉŘE bude umocněno zapojením unikátního projekčního systému Science on a Sphere (Vědy na kouli), který atraktivním způsobem doplní vzdělávací kurzy.

• Podpora přírodovědného vzdělávání a environmentálního přístupu + Bajky v zahradách + Život v zahradě – představení tématu podzemní a povrchové vody, pěstování vztahu k přirozené funkci přírody + propojení environmentální výchovy s čtenářskou gramotností + představení života v zahradě (rostliny – sázení, péče, využití aj.), pěstování vztahu k přirozené funkci přírody, propojení s výukou, zdravým stravováním a trávením volného času dětí a žáků.

• Zdravé stravování – workshopy s regionálními výrobky ve školách s představením správného a zdravého stravování.

• Podpora moderních didaktických forem vedoucích k rozvoji klíčových kompetencí – aktivita je zaměřena na rozvoj spolupráce mezi pedagogickými pracovníky v předškolním vzdělávání v oblasti zvyšování jejich odborných kompetencí prostřednictvím sdílení osvědčených a funkčních inovativních metod vzdělávání, které vycházejí z principů programů na inkluzivní vzdělávání, posilování vzájemného respektu a aktivit dítěte. Cílem je maximálně podpořit individuální přístup ke každému dítěti a posílit kompetence učitele v oblasti plánování a organizaci vzdělávání, aby bylo podpořené každé dítě bez ohledu na odlišné socioekonomické rozdíly. Kromě vyrovnávání „startovních podmínek“, které mohou vést k ohrožení školním neúspěchem, se aktivita zaměřuje na environmentální výchovu – možnosti využití přírodní zahrady jako podnětného prostředí pro poznávání, vzdělávání a kreativitu, i jako cesty k rozvoji ekologického myšlení a trvalé udržitelnosti.

• Rozvoj potenciálu nadaných dětí – aktivita je zaměřena na uzavřený výcvik, který směřuje především k podpoře škol při zavádění systému podpory nadání a na metodickou podporou pedagogických pracovníků v péči o nadané a mimořádně nadané děti a žáky. Výcvik je realizovaný formou workshopů. Cílem je vytvořit funkční systém podpory školám a pedagogickým pracovníkům v oblasti podpory nadání a talentů u dětí a žáků.

• Jazyková vybavenost – Žij s angličtinou – cílem aktivity je rozvoj kompetencí pro aktivní používání cizího jazyka, motivovat děti a žáky 1. a 2. stupně ZŠ ke studiu cizího jazyka v raném věku, kdy mají schopnost a čas se jazyk naučit a umožnit dětem kontakt s cizojazyčným mluvčím se zaměřením na konkrétní země (Anglie, Itálie, Německo, USA, Kanada).

• Kritické myšlení – cílem aktivity je naučit cílovou skupinu dětí a žáků poznat složitost a hloubku rozhodování založeném na kritickém myšlení, naučit děti hledat souvislosti, důvody jednání druhých a zvažovat následky, pochopit vlastní odpovědnost za svá rozhodnutí. Naučit děti kriticky přemýšlet před tím, než udělají své rozhodnutí, posuzovat věci široce, nejen v rámci svého okolí.

• Rizikové chování – aktivita je zaměřena na preventivní působení proti vzniku jakýchkoliv forem rizikového chování – zneužívání návykových látek, šikaně, agresivitě, rizikovému sexuálnímu chování, domácímu násilí za podpory zdravého životního stylu.

• Podpora regionální sounáležitosti a rozvoj kulturního povědomí – cílem aktivity je podpora regionální sounáležitosti, přírodovědného vzdělávání a environmentálního přístupu společně s podporou čtenářské gramotnosti u dětí a žáků.

• Výchova k udržitelnému rozvoji – nastavená spolupráce s Místní agendou 21 a Zdravým městem Chrudim na realizaci aktivit vedoucích k posílení povědomí o udržitelném rozvoji, environmentálnímu přístupu a posílení občanských postojů a seznamování dětí a žáků s principy udržitelného rozvoje.

• Workshopy pro pracovníky ve vzdělávání – vzdělávání a společná inspirace formou workshopů/exkurzí.

MAP IV se mohou účastnit mateřské, základní a základní umělecké školy. V ORP Chrudim souhlasilo se zapojením do tohoto projektu 100 % škol, tj. 93.

Zastřešujícím orgánem MAP IV, který bude schvalovat podstatné závěry a výstupy projektu, je Řídicí výbor. Výkonným orgánem MAP IV jsou realizační tým a 3 pracovní skupiny (PS): PS pro financování, PS pro podporu moderních didaktických forem vedoucích k rozvoji klíčových kompetencí a PS pro rovné příležitosti.

Podněty, připomínky a dotazy k projektu (či k jeho aktivitám) je možné zasílat na e-mail: iva.rousarova@chrudim-city.cz

Tento projekt „Místní akční plán rozvoje vzdělávání IV v ORP Chrudim“ je spolufinancován Evropskou unií.

Schválené/projednávané