Projekt se opírá o městskou samosprávu, tedy o město a městský úřad, které mu poskytují základní zázemí. Je však projektem komunitním. To znamená, že se na jeho činnosti podílejí další složky městského společenství – partneři a veřejnost.
Projekt Chrudim – Zdravé město je místní Agendou 21. Zdraví a udržitelný rozvoj, které sleduje, je snahou o to, aby podmínky pro kvalitní život byly zachovány v dlouhodobém horizontu, pro další generace.
Základní myšlenkou našeho projektu je další rozvoj otevřeného, vzkvétajícího, nápaditého, udržitelného města pro kvalitní život občanů umožňující jejich aktivní podíl při rozhodováni o celkovém rozvoji města.
Cílem našeho snažení je zvyšovaní kvality života obyvatel Chrudimě, podpora zdraví a to vše při respektováni principů udržitelného rozvoje, který je v souladu se strategickým plánováním a probíhá za předpokladu zapojení veřejnosti.
Zdravé město je nutné chápat jako dlouhodobý a stále vyvíjející se projekt, který předpokládá aktivní zapojení obyvatel do rozvojových aktivit města. Nelze tedy chápat pojem „Zdravé město“ jako současný a ukončený stav města.
Zdravé město se zabývá všemi oblastmi života ve městě, které mohou mít vliv na zdraví a pohodu obyvatel. Nejedná se pouze o stav prostředí, ale zejména o životní styl lidí a o jejich pocit spokojenosti ve městě.
Chrudim je do Projektu Zdravé město zapojena od roku 2001.
Audit UR dle Metodiky je významným analytickým podkladem pro strategie a koncepce municipalit a regionů, které usilují o udržitelný rozvoj. Audit UR dle Metodiky má návaznost na implementaci dokumentu ČR 2030 a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) v územních samosprávních celcích.
Výsledky auditu zde