Životní situace Odpady, ovzduší

Třídění z domova: papír a plast od rodinných domů

+

Od podzimu roku 2024 budeme třídit plast a papír v pohodlí domova.

Měníme třídění odpadu v našem městě. Městu se podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí, takže budete moci začít třídit v pohodlí domova, a to díky nádobám, které z dotace pořídíme.

Nádoby na plast a papír zdarma
Domácnosti z rodinných domů od nás zdarma dostanou nádoby na plast a nádoby na papír. Díky tomu už nebudete muset s těmito odpady chodit do sběrných hnízd, ale vytřídíte je v pohodlí domova. V den svozu jenom postavíte naplněnou nádobu před dům a svozová společnost se postará o její výsyp. Vy nemusíte nic řešit a za jejich svoz nic neplatíte. Poplatek za odpady se nenavyšuje, i když jsme občanům přidali další službu navíc.

Stejně jako u směsného odpadu bude mít každá nádoba unikátní čip, díky kterému získáme přehled o množství vytříděného odpadu a lépe nastavíme odpadové hospodářství našeho města.

Jak získat nádoby zdarma?
Distribuce nádob bude probíhat v průběhu podzimních měsíců. Přesný termín a další podrobnosti se včas dozvíte. V případě dotazů je tady pro vás paní Kateřina Floriánová, která vám odpoví na vše, co vás zajímá. Napište jí na katerina.florianova@chrudim-city.cz nebo jí zavolejte na 469 657 315.

Proč zavádíme pohodlné třídění?
V našem městě se dlouhodobě potýkáme s velkým množství směsného a objemného odpadu, který se nijak nevytřídí, ale končí na skládkách. Skládkování negativně ovlivňuje naše zdraví, životní prostředí i městský rozpočet.

Na to reagoval zákon o odpadech, který obcím a městům nastavil přísné množstevní limity a každoročně navyšuje poplatky za ukládání odpadu na skládku, pokud limity překročí.

Zatím se nám nepodařilo splnit limity a vždy jsme je překročili. I kvůli tomu je naše odpadové hospodářství stále ve ztrátě. Například minulý rok jsme dopláceli 13  871 227 Kč, to je 592 Kč na každého občana. Považte, co vše by se dalo za takové finance pro město pořídit.

A vysoké náklady jsou úplně zbytečné. Z průzkumů víme, že až tři čtvrtiny směsného odpadu by se daly ještě vytřídit. Proto vám chceme maximálně usnadnit třídění plastu a papíru. Ty ve směsném odpadu končí nejčastěji.

Děkujeme všem občanům, kteří se zapojí do pohodlného třídění a pomohou nám snižovat množství směsného odpadu.

Svozy bioodpadu – souhrnné informace

+

Proč byl zaveden svoz bioodpadu?
Odpadu je moc a jeho skládkování brzy značně podraží. Proto jej musíme vytřídit co nejvíce. Co se nevytřídí, musí na skládku a musí se to také zaplatit. A to čím dál tím víc. Aby se občanům nezvyšoval poplatek za odpady, je jednou z možností důkladnějšího třídění svoz bioodpadu od prahu domu. Město Chrudim proto na jaře 2021 odstartovalo pilotní projekt těchto svozů.

Legislativa v oblasti nakládání s odpady tlačí obce do efektivnějšího třídění. Cílem je omezit skládkování ve prospěch jiných způsobů nakládání s odpady, které jsou ohleduplnější k životnímu prostředí.

Nová legislativa poplatky za skládkování neupraveného směsného komunálního odpadu navyšuje výrazně, navíc počítá s jejich dalším každoročním růstem. To když obce nebudou plnit zákonem stanovený minimální podíl recyklovatelných odpadů. Pro rok 2020 byl tento podíl stanoven na úroveň 45 %, pro rok 2021 je to však již 55 %.

Současná úroveň třídění je na dobré úrovni, nicméně s ohledem na nadcházející legislativní požadavky stále nedostačující. Poplatek za ukládání neupraveného směsného komunálního odpadu přitom může dosáhnout výše až 1800 Kč za tunu.

Pro tzv. zbytkový odpad bude možné využít skládkování s nižší sazbou pouze při kvalitním třídění. Obec v tomto případě musí spoléhat na občany. Díky projektu svozu bioodpadu k tomu občané ovšem budou mít náležité podmínky.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

Svozové dny a příslušné lokality (podle abecedy)

Svozový den: úterý
trasa: střed
ulice/lokality: Břetislavova, Čavisovská, Čelakovského, Česká, Čs. armády, Čs. partyzánů, Dašická, Družstevní, Dvořákova, Fibichova, Filištínská, Heydukova, Hniličkova, Husova, Chelčického, Kollárova, Krátká, Lázeňská, Lupáčova, Májov, Malecká, Moravská, Na Kopci, Na Valech, Na Větrníku, Na Výsluní, nábřeží Karla Čapka, Nerudova, Novoměstská, Opletalova, Palackého třída, Pardubická, Pod Kopcem, Poděbradova, Podfortenská, Přemysla Otakara, Příčná, Radoušova, Rooseveltova, Rubešova, Sladkovského, Slezská, Slovenská, Smetanova, Střelecká, Široká, Štěpánkova, Švermova, Topol, Topolská, Tovární, Tylovo nábřeží, U Parku, V Hliníkách, V Tejnecku, Vestec, Zahradní.

Svozový den: středa
trasa: západ
ulice/lokality: Alešova, Bezručova, Čáslavská, Čáslavská (část v Markovicích), Do Polí, Do Vrchu, Erbenova, Gorkého, Hasičská, Janderova, Jasmínová, Jiráskova, K Ploché dráze, Ke Hřišti, Krocínova, Medlešice, Mírová, Mládežnická, Na Rozhledně, Nezvalova, Okružní, Olbrachtova, Pod Strání, Podhůra, Růžová, Sadová, Sportovní, Sýkorova, Šeříková, Škroupova, U Vápenky, V Dolíčku, V Zahrádkách, Vaňkova, Vrchovská.

Svozový den: čtvrtek
trasa: východ
ulice/lokality: Benoniho, Budovatelů, Cereghettiho, Dostálova, Dr. Jana Malíka, Dr. Janského, Fontinova, Generála Uchytila, Havlíčkova, J. E. Purkyně, Jungmannovo nábřeží, K Píšťovům, K Presům, K Lipám, Korbářova, Koželužská, Lindy, Na Kopanici, Na Ostrově, Na Sádkách, Na Vazovce, Nová, Obce Ležáků, Píšťovy, Presy, S. K. Neumanna, Sečská, Sokolovská, Soukenická, Spojovací, Svatopluka Čecha, Široké schody, Šnajdrova, U Valchy, Úzká, V Průhonech, Václavská, Vlčí Hora, Vlčnov, Vlčnovská, Vrchlického, Za Pivovarem.

Jak často jsou biopopelnice vyváženy?
Bioodpad je zpravidla (dle počasí) svážen:
v období duben–říjen jedenkrát týdně;
v období listopad–březen každý druhý týden.

Co je možné vhazovat do biopopelnice?

Co patří do hnědého kontejneru na bioodpad?
• odřezky a slupky z ovoce a zeleniny
• shnilé ovoce a zelenina (i s peckami, např. broskví, třešní apod.)
• skořápky ořechů, vajec
• sedliny kávy a čaje (i s filtrem)
• pokojové květiny, řezané květiny (bez spojovacích drátů, stuh apod.)
• hlína z květináčů
• listí, plevel, tráva

Co do hnědého kontejneru na bioodpad nepatří?
• odpady živočišného původu, maso, kosti
• zbytky potravin a nápojů
• pečivo
• uvařená rýže
• brambory
• těstoviny
• role od toaletního papíru
• krabičky a plata od vajec
• pleny, obvazy
• rostlinné oleje
• pytlíky z vysavače, odpad z popelníků, odpad vzniklý při zametání
• plastové kelímky, sáčky a obaly
• textilie, kůže, vlna, dřevo, korek
• uhynulá zvířata
• exkrementy (psí, kočičí a jiné)
• použitá podestýlka zvířat
• objemné zelené odpady – větve, apod. (tyto odpady patří do zvláštních nádob ve sběrném dvoře, před kompostováním se musí ještě upravit drcením, nebo štěpkováním)

QR kódy na popelnice

+

Popelnice bez QR kódu od září 2022 nesplňují podmínky pro vyvážení komunálního odpadu, a to platí jak pro rodinné domy, tak i pro domy bytové. Odpad z popelnic s chybějícím QR kódem není vyvážen od 1. dubna 2023.

Ještě nemáte popelnice označené QR kódem? Vyzvednout si je lze:

Vydaná závazná stanoviska podle zákona na ochranu ovzduší

+

Přehled vydaných stanovisek podle zákona na ochranu ovzduší naleznete zde.

Kde je v Chrudimi sběrný dvůr?

+

Sběrný dvůr města Chrudim najdete v ulici Obce Ležáků vlevo před železničním přejezdem směrem na Slatiňany. Odpady jsou od občanů města přebírány převážně zdarma, některá nadlimitní množství odpadů nebo některé konkrétní druhy odpadů jsou zpoplatněny. Podnikatelé mohou předávat odpady do sběrného dvora pouze za poplatek. Provozní dobu a další informace a kontakty lze nalézt na stránkách Technických služeb Chrudim 2000 spol. s r.o.