Pokud má viník povinné ručení, uhradí Vám škodu jeho pojišťovna. Jestli povinné ručení nemá, můžete škodu na majetku uplatnit v přestupkovém řízení. K tomu musíte výši škody přesně a spolehlivě doložit. Jinak škodu můžete uplatnit též soudně.
U dopravních nehod ve většině případů vzniká i škoda na majetku (vozidlech) osob zúčastněných na nehodě. Pokud Vám vznikla majetková škoda na vozidle a nehodu jste nezavinili, je důležité, zda Vám byla škoda způsobena vozidlem, které má platně uzavřené tzv. povinné ručení. Pokud ano, je tato škoda hrazena cestou pojišťovny z tohoto povinného ručení. Pokud však je Vám způsobena škoda vozidlem, které nemá platně sjednané povinné ručení, či je Vám způsobena dopravní nehodou jinak (cyklistou, chodcem, nezákonně umístěnou překážkou apod.), můžete se domoci náhrady Vám takto způsobené škody jedině občanskoprávní soudní cestou, či za splnění podmínek zákona o přestupcích i v řízení o přestupku.
Správní orgán při řízení o přestupku vždy vyrozumívá osobu, které přestupkem vznikla majetková škoda, že tuto škodu může v řízení o přestupku uplatnit. Pokud bude Vaše škoda řešena z povinného ručení viníka nehody, nemá smysl se s Vaší škodou taktéž přihlašovat do řízení o přestupku a na toto vyrozumění není třeba nijak reagovat. Pokud však viník nehody povinné ručení nemá, máte možnost se na výzvu správního orgánu se svým nárokem do řízení přihlásit. Aby jste byli v řízení úspěšní a škoda Vám byla v řízení přiznána, je nezbytné splnění několika podmínek.
Předně druhá strana, která Vám škodu způsobila, musí být v řízení o přestupku pravomocně uznána vinnou z přestupku. Dále správní orgán může v řízení o přestupku rozhodovat pouze o škodě na majetku. Pro rozhodnutí o škodě je též nezbytné, aby její výši poškozený spolehlivě vyčíslil a doložil. Správní orgán (stejně jako soud) nemůže rozhodnout o povinnosti uhradit poškozenému škodu „přibližnou“, stanovenou odhadem bez jasného podložení důkazy o její výši, to by bylo samozřejmě v rozporu se zákonem. Ideálním dokladem o výši škody je znalecký posudek (u vyšších škod), či dokladování nákladů na opravu vozidla, doklad o koupi věci (např. u nového jízdního kola, které bylo nehodou úplně zničeno) apod. Pokud tyto podmínky splněny nejsou, musí správní orgán odkázat poškozeného s jeho nárokem na soud.