Životní situace Přestupky v dopravě

Při dopravní nehodě mi byla způsobena škoda na vozidle, jak a kde mohu uplatnit její náhradu?

+

Pokud má viník povinné ručení, uhradí Vám škodu jeho pojišťovna. Jestli povinné ručení nemá, můžete škodu na majetku uplatnit v přestupkovém řízení. K tomu musíte výši škody přesně a spolehlivě doložit. Jinak škodu můžete uplatnit též soudně.

U dopravních nehod ve většině případů vzniká i škoda na majetku (vozidlech) osob zúčastněných na nehodě. Pokud Vám vznikla majetková škoda na vozidle a nehodu jste nezavinili, je důležité, zda Vám byla škoda způsobena vozidlem, které má platně uzavřené tzv. povinné ručení. Pokud ano, je tato škoda hrazena cestou pojišťovny z tohoto povinného ručení. Pokud však je Vám způsobena škoda vozidlem, které nemá platně sjednané povinné ručení, či je Vám způsobena dopravní nehodou jinak (cyklistou, chodcem, nezákonně umístěnou překážkou apod.), můžete se domoci náhrady Vám takto způsobené škody jedině občanskoprávní soudní cestou, či za splnění podmínek zákona o přestupcích i v řízení o přestupku.

Správní orgán při řízení o přestupku vždy vyrozumívá osobu, které přestupkem vznikla majetková škoda, že tuto škodu může v řízení o přestupku uplatnit. Pokud bude Vaše škoda řešena z povinného ručení viníka nehody, nemá smysl se s Vaší škodou taktéž přihlašovat do řízení o přestupku a na toto vyrozumění není třeba nijak reagovat. Pokud však viník nehody povinné ručení nemá, máte možnost se na výzvu správního orgánu se svým nárokem do řízení přihlásit. Aby jste byli v řízení úspěšní a škoda Vám byla v řízení přiznána, je nezbytné splnění několika podmínek.

Předně druhá strana, která Vám škodu způsobila, musí být v řízení o přestupku pravomocně uznána vinnou z přestupku. Dále správní orgán může v řízení o přestupku rozhodovat pouze o škodě na majetku. Pro rozhodnutí o škodě je též nezbytné, aby její výši poškozený spolehlivě vyčíslil a doložil. Správní orgán (stejně jako soud) nemůže rozhodnout o povinnosti uhradit poškozenému škodu „přibližnou“, stanovenou odhadem bez jasného podložení důkazy o její výši, to by bylo samozřejmě v rozporu se zákonem. Ideálním dokladem o výši škody je znalecký posudek (u vyšších škod), či dokladování nákladů na opravu vozidla, doklad o koupi věci (např. u nového jízdního kola, které bylo nehodou úplně zničeno) apod. Pokud tyto podmínky splněny nejsou, musí správní orgán odkázat poškozeného s jeho nárokem na soud.

Pojišťovna podmiňuje proplacení pojistného konečným rozhodnutím o přestupku. Jak a kde toto získám?

+

Tento postup pojišťovny není v souladu se zákonem. Pojišťovna by měla věc vyřídit rychle i bez uzavření přestupku úřadem. Po rozhodnutí o přestupku Vám jako poškozenému kopii rozhodnutí poskytne oddělení přestupků.

Prvně je nutné upozornit na skutečnost, že tento postup pojišťovny není zcela v souladu s právními předpisy. Dle zákona o pojistné smlouvě provádí pojišťovna k dopravní nehodě vlastní šetření, které je povinna ukončit do tří měsíců od oznámení dopravní nehody (v závislosti na konkrétní pojišťovně může být ve smluvních podmínkách stanovena tato doba kratší, nikdy ne však delší). Toto šetření je zcela nezávislé na postupu správních orgánů a soudů. Pokud nelze toto šetření v shora stanovené lhůtě dokončit, poskytne pojišťovna přiměřenou zálohu na pojistné plnění.

Je však pravdou, že pojišťovny často vyčkávají konečného rozhodnutí o přestupku správním orgánem (z důvodu určení viníka dopravní nehody), o které si sami žádají, případně odkazují účastníka dopravní nehody na jeho obstarání. Pakliže je řízení o přestupku skončeno, je možné účastníku nehody vydat kopii tohoto rozhodnutí.

Pokud však řízení o přestupku trvá déle (například pro zpracování znaleckého posudku, vyhýbání se řízení ze strany obviněného, neznámý pobyt obviněného, nemoc apod.), je Vaším právem trvat na tom, aby pojišťovna konala bez ohledu na řízení o dopravní nehodě, jak je uvedeno výše!

Od kolika let musím mít u sebe při řízení motorového vozidla potvrzení o zdravotní způsobilosti? V jakém čase ho musím obnovovat?

+

Držitel řidičského oprávnění je obecně povinen se podrobit pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení stanoveného věku, po dovršení 68 let věku pak každé dva roky.

Domnívám se, že se zasahující policista (strážník) při silniční kontrole ke mně choval protizákonně. Co mám dělat?

+

Pokud se jedná o Policii ČR, můžete se obrátit na oddělení stížností Policie ČR či inspekci Ministerstva vnitra. U obecní (městské) policie se obraťte na ředitele obecní policie, pokud ho obecní policie nemá, pak na starostu té obce.

Správní orgány nejsou oprávněny řešit stížnosti na policisty Policie ČR, případně na strážníky Městské policie. V případě policistů je k tomuto oprávněno stížností oddělení Policie ČR, popřípadě inspekce Ministerstva vnitra ČR. V případě strážníků obecní policie je k vyřizování stížností oprávněn ředitel obecní policie, kde tato funkce není zřízena, tak starosta obce. Těmto osobám je tedy nutno směřovat své případné stížnosti na postup policistů (strážníků).

Je možné, abych byl potrestán za přestupek či mi byly uloženy body a tuto skutečnost jsem se nedozvěděl?

+

Pokutu či body lze „obdržet“ pouze po blokovém nebo správním řízení na základě uloženého bloku nebo rozhodnutí o přestupku. Jediným případem, kdy můžete dostat pokutu a následně tedy i body body bez Vaší účasti na řízení, je situace, kdy nepřebíráte poštu (obsílky, rozhodnutí) a věc je projednána ve Vaši nepřítomnosti. Nepřebírání pošty není řešením, naopak, řízení lze podle správního řádu provést s využitím tzv. fikce doručení, i když si obviněný poštu nepřebírá!

Pokud si přebírá obviněný z přestupku řádně poštu, možné to není. Za přestupek lze dostat pokutu i body pouze v případě, že byl viník uznán z přestupku vinným. Uznat vinným z přestupku a uložit mu za tento trest či body lze pouze v blokovém řízení, kterému musí být obviněný přítomen a s pokutou souhlasit, ať již na místě při jednání s policistou, či následně na úřadu nebo ve správním řízení. Ukládat pokutu či body na úřadě lze pouze rozhodnutím, či tzv. příkazem, což je vlastně též forma rozhodnutí. Oboje se musí zaslat obviněnému do vlastních rukou!

Pokud si obviněný nevyzvedává řádně poštu, může nastat situace, že správní orgán doručí obviněnému (rozhodnutí o přestupku) tzv. náhradním doručením. Zákon stanoví, že pokud si účastník správního řízení nepřevezme v místě trvalého pobytu, či na adrese jiné, kterou uvedl policii či správnímu orgánu, doručovanou písemnost v úložní době, pak je 10 den úložní doby doručeno, i když si účastník tuto písemnost nepřevzal (tzv. „fikce doručení“) V takovém případě může být tímto způsobem doručeno i samotné rozhodnutí o přestupku. To je jediná situace, jak by mohlo dojít k tomu, že někdo je trestán a jsou mu uloženy body, ačkoliv se o tom přímo nedozvěděl. Nikdy však nemůže dojít k tomu, že by někoho vyfotila automatická kamera měřící rychlost, a tento člověk za to dostal uděleny body bez toho, že by s ním bylo vedeno správní řízení!

Mám dopravní nehodu, je nutné volat policii či nikoliv?

+

Dnes není nutné volat policii k nehodám bez zranění a se škodou pod 100.000,- Kč. Policii nevolejte však pouze tehdy, když Vám viník nehody PÍSEMNĚ jasným dokumentem s datací a popisem skutku svým podpisem stvrdí, že danou nehodu zavinil on, a ideálně dokument obsahuje též popis jeho provinění (na křižovatce ulic X a Y nedal přednost…). Uvědomte si, že pokud Vám viník pouze ústně sdělí, že se doznává, a vy nezavoláte policii, zpravidla se viník následně k tomuto nezná a vy nemáte žádnou dokumentaci nehody! Pak je prokazování skutkového děje prakticky nemožné!!!

NIKDY NEPŘISTUPUJTE NA NEVOLÁNÍ POLICIE, POKUD VINÍK ODMÍTÁ PROKÁZAT VÁM SVOU TOTOŽNOST A PÍSEMNĚ SVOU VINU UZNAT!!!