Životní situace Registr vozidel

Co znamená ekologická likvidace vozidla?

+

Tuto činnost mohou vykonávat pouze pověřené tuzemské nebo zahraniční subjekty (vrakoviště), které mají oprávnění ke sběru a likvidaci vozidel a autovraků.

Při převzetí vozidla na likvidaci Vám bude vystaven „doklad o ekologické likvidaci“, který je nutné předložit na oddělení registru vozidel při trvalém vyřazení. Aktuální seznam těchto autovrakovišť je k dispozici na každém oddělení registru vozidel, popřípadě na webových stránkách Krajských úřadů, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva dopravy.

Jaký je rozdíl mezi provozovatelem a vlastníkem vozidla?

+

Provozovatelem silničního vozidla registrovaného v registru silničních vozidel České republiky se rozumí fyzická osoba s místem trvalého pobytu nebo s místem povoleného pobytu v České republice nebo právnická osoba se sídlem v České republice, která vlastním jménem provozuje silniční vozidlo a je současně vlastníkem silničního vozidla a nebo je vlastníkem silničního vozidla oprávněna k provozování silničního vozidla. Provozovatel vozidla (když je odlišný od vlastníka) je povinen předložit plnou moc a souhlas vlastníka k provedení úkonu (např. leasingová smlouva se souhlasem k provedení daného registračního úkonu), ostatní doklady stejně jako vlastník.

Chtěl bych vozidlo dočasně vyřadit z registru vozidel. Jaké doklady k tomu musím předložit?

+

K provedení dočasného vyřazení (dle současné legislativy pouze vyřazení) vozidla použijete tiskopis „Žádost o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel“. K žádosti se přikládá, technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla (ORV), registrační značky (SPZ), doklad totožnosti, plnou moc v případě zastupování jinou osobou, písemný souhlas vlastníka (pokud žádá provozovatel) a musíte uhradit správní poplatek dle zákona o správních poplatcích. Doba vyřazení je 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Trvá-li vyřazení déle, je vlastník povinen, bez zbytečného odkladu, oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností adresu místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití

Mám vozidlo bez platné technické prohlídky a je v nepojízdném stavu. Chtěl bych zapsat zánik vozidla v registru vozidel. Jaké doklady jsou potřeba?

+

K provedení zápisu zániku vozidla použijete tiskopis „Žádost o vyřazení silničního vozidla z provozu, ukončení vyřazení silničního vozidla z provozu a zápis zániku silničního vozidla“. K žádosti se přikládá technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla (ORV), registrační značky (SPZ), doklad totožnosti, plnou moc v případě zastupování jinou osobou, písemný souhlas vlastníka (pokud žádá provozovatel), doklad o ekologické likvidaci (nebo potvrzení Policie ČR nebo Hasičů, že vozidlo zaniklo, nebo bylo pravomocně rozhodnuto v řízení o přestupku (porušení zákona o odpadech), že vozidlo zaniklo jinak). Zápis zániku v registru vozidel je bez poplatku.

Jsou nějaké lhůty pro nahlášení změny v registru silničních vozidel?

+

Žádost o zápis změn údajů zapisovaných do registru silničních vozidel je povinnost podat do 10 pracovních dnů od vzniku skutečnosti, která zakládá změnu zapisovaného údaje

Koupil jsem nové vozidlo a potřebuji ho zaregistrovat na svoji osobu. Jaké doklady je třeba předložit?

+

K zaregistrování vozidla se použije tiskopis „Žádost o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel“. Žádost musí obsahovat úředně ověřený podpis, je-li žádost podána v listinné podobě, to neplatí, pokud při podání žádosti ověří úřad totožnost žadatele dle předloženého průkazu totožnosti nebo je žadatel zastoupen na základě plné moci. Prokazuje-li se zmocnění k zastoupení písemnou plnou mocí, musí být plná moc podepsána úředně ověřeným podpisem nebo podepsána zmocnitelem způsobem, se kterým zvláštní právní předpis spojuje při právním jednání vůči státu v souvislosti s výkonem jeho působnosti účinky vlastnoručního podpisu.

Žádost musí být podána vlastníkem vozidla, popřípadě společnou žádostí vlastníka a provozovatele vozidla (pokud není vlastník shodný s provozovatelem). K žádosti se přikládá technický průkaz (nebo jiný doklad o technické způsobilosti vozidla, jako je např. osvědčení silničního vozidla vydané jiným členským státem), doklad o technické prohlídce (nejedná-li se o vozidlo nové), protokol o evidenční kontrole (nejedná-li se o vozidlo nové), zelenou kartu vydanou podle zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, doklad o povolení k pobytu nebo udělení azylu na území ČR, doklad o nabytí v případě pořízení nového vozidla (faktura, kupní smlouva, leasingová smlouva – k prokázání, že se nejedná o vozidlo dovezeného ze zahraničí), v případě pořízení nového vozidla z jiného členského státu EU potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty, zvláštní registrační značka pro jednorázové použití (papírová) – byla-li vydána, dokumentaci obsahující údaje v rozsahu potřebném k vydání technického průkazu vozidla a hradí se správní poplatek dle zákona o správních poplatcích.

Co je to evidenční kontrola a v jakých případech ji potřebuji

+

Evidenční kontrola silničního vozidla je kontrola silničního vozidla prováděná stanicí technické kontroly, spočívající v porovnání údajů uvedených v technickém průkazu a v osvědčení o registraci vozidla (ORV), se skutečnými údaji a stavem vozidla.

Evidenční kontrolu musíte absolvovat vždy, když dochází ke změně vlastníka nebo provozovatele vozidla a k přihlášení vozidla do registru, nejedná-li se o nové vozidlo. Protokol o evidenční kontrole nesmí být starší než 1 rok.