Životní situace Řidičské průkazy

Zákaz činnosti řízení vozidel, co to znamená, mohu řídit, jak získám řidičský průkaz zpět.

+

Nesmíte řídit vozidlo. Dále musíte do 5 pracovních dnů odevzdat svůj řidičský průkaz (pokud Vám již nebyl zadržen).

Zákaz řízení je trestem, který je ukládán za přestupek úřadem či za trestný čin soudem (je to trest stejně jako například pokuta) V důsledku uložení této sankce ztrácí řidič řidičské oprávnění a má povinnost odevzdat do pěti pracovních dnů svůj řidičský průkaz obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (v našem obvodě na MěÚ Chrudim, odboru dopravy, oddělení evidence řidičů). V době zákazu řízení motorových vozidel nesmí řidič řídit motorová vozidla jinak se dopustí trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a trestného činu řízení bez řidičského oprávnění.

Byla mi uložena sankce zákazu řízení motorových vozidel, ale mám stále řidičský průkaz, mohu jezdit?

Ne, nesmíte. Průkaz je pouze doklad, důležité je však samotné oprávnění řídit, a to Vám zákazem bylo odejmuto. Pokud se prokazujete řidičským průkazem, ač jste v zákazu řízení, je to naopak přitěžující okolnost (jde o jeho zneužití).

Pokud byla řidiči uložena sankce zákazu řízení motorových vozidel (rozhodnutí soudu či správního orgánu), nesmí řídit motorová vozidla. V opačném případě by se řidič dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a trestného činu řízení bez řidičského oprávnění. Nic na této skutečnosti nemění fakt, že má řidičský průkaz stále u sebe. Tato skutečnost pouze značí, že osoba se dopustila dalšího přestupku, když neodevzdala svůj řidičský průkaz do pěti pracovních dnů od uložení sankce zákazu řízení motorových vozidel obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (za tento přestupek lze uložit pokutu až 30.000,- Kč). V případě zjištění, že řidič řídí motorová vozidla a prokazuje se řidičským průkazem, který měl povinnost odevzdat, v době zákazu řízení motorových vozidel (tuto skutečnost policisté na místě okamžitě zjistí lustrací v registru řidičů), je toto bráno jako výrazně přitěžující okolnost (zneužití řidičského průkazu).

Uplynula mi doba, po kterou mi bylo zakázáno řízení motorových vozidle, mohu řídit? Jakým způsobem získám zpět řidičské oprávnění a řidičský průkaz?
Ihned ne! Nejdříve musíte požádat o vrácení řidičského oprávnění. V našem obvodě na MěÚ Chrudim, odboru dopravy, oddělení evidence řidičů. Potřebujete vyplnit formulář, občanský průkaz, rozhodnutí, kterým Vám bylo zakázáno řídit a popřípadě rozhodnutí, kterým Vám byl prominut zbytek zákazu s doložkami právní moci.

Sankcí zákazu řízení motorových vozidel řidič ztratil své řidičské oprávnění a do doby jeho vrácení nesmí řídit motorová vozidla, a to ani když mu již uplynula doba, po kterou mu bylo zakázáno řízení motorových vozidel. V opačném případě by se dopustil trestného činu řízení bez řidičského oprávnění

Po výkonu trestu nebo sankce zákazu řízení motorových vozidel nebo po upuštění po polovině trestu nebo podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu nebo sankce zákazu řízení motorových vozidel rozhodne o vrácení řidičského oprávnění příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností (dle trvalého pobytu řidiče) na žádost osoby, která pozbyla řidičské oprávnění.

K tomuto je potřeba vyplnit formulář žádosti a předložit doklad totožnosti, předložit rozhodnutí, kterým byla žadateli uložena sankce, nebo rozsudek, kterým byl žadateli uložen trest zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, popřípadě ověřená kopie rozhodnutí nebo usnesení, kterým bylo rozhodnuto o upuštění nebo o podmíněném upuštění od výkonu zbytku této sankce nebo tohoto trestu.

V případě, že ode dne právní moci rozsudku nebo rozhodnutí, jímž došlo k uložení trestu nebo sankce zákazu řízení motorových vozidel, uplynul více než jeden rok, musí žadatel prokázat zdravotní a odbornou způsobilost (jedná se o klasické přezkoušení). Doklad o odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel nesmí být ke dni podání žádosti starší než 60 dní.

Dále dopravně psychologickému vyšetření je povinna se podrobit osoba, která žádá o vrácení řidičského oprávnění, které pozbyla v důsledku
a) dosažení celkového počtu 12 bodů v bodovém hodnocení řidičů,
b) soudem uloženého trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel,
c) správním orgánem uložené sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, byla-li tato sankce uložena na dobu nejméně 6 měsíců, nebo
d) podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání, v průběhu jehož zkušební doby se zavázala zdržet se řízení motorových vozidel.

Jak vypadá zkouška pro získání nebo navrácení řidičského průkazu?

Zkoušky se skládají ze tří dílčích zkoušek, tj. předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy, ovládání a údržba vozidel a praktické jízdy.

Zadržení řidičského průkazu policistou

+

Policista je oprávněn zadržet řidičský průkaz na místě, jestliže řidič :

  • je podezřelý, že bezprostředně předtím zavinil dopravní nehodu, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví,
  • ujel z místa dopravní nehody, na které měl bezprostředně předtím účast a kterou byl povinen oznámit policii,
  • řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,
  • se odmítl na výzvu policisty podrobit dechové zkoušce ke zjištění, není-li ovlivněn alkoholem,
  • se odmítl na výzvu policisty v případě, že dechová zkouška byla pozitivní, podrobit lékařskému vyšetření ke zjištění, není-li ovlivněn alkoholem, ačkoli toto vyšetření nebylo spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví,
  • se odmítl na výzvu policisty podrobit lékařskému vyšetření ke zjištění, není-li ovlivněn jinou návykovou látkou, ačkoli toto vyšetření nebylo spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví,

— řídil motorové vozidlo, aniž by byl držitelem řidičského oprávnění příslušné skupiny nebo podskupiny,

— řídil motorové vozidlo, přestože mu byl soudem uložen trest nebo správním orgánem uložena sankce zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel

Co mám dělat, když mi byl zadržen řidičský průkaz?
Nesmíte řídit motorové vozidlo! A to až do doby, kdy na zadržení Vašeho průkazu naváže zákaz řízení uložený úřadem či soudem, či do doby, kdy Vám bude řidičský průkaz vrácen.

V době zadržení řidičského průkazu (již odebrání řidičského průkazu policistou) nesmí již řidič řídit vozidlo! Tímto jednáním by se dopustil přestupku, který je trestán pokutou 25.000,- Kč až 50.000,- Kč a zákazem řízení v délce 1 roku až 2 let. Policista musí oznámit zadržení řidičského průkazu do jednoho pracovního dne obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož obvodu k zadržení řidičského průkazu došlo. Tento úřad pak rozhodne v rámci správního řízení o zadržení řidičského průkazu do doby pravomocného rozhodnutí o přestupku nebo o trestném činu, případně při nesplnění podmínek pro zadržení průkazu úřad rozhodne o jeho vrácení.

Co je to paměťová karta řidiče, karta vozidla a servisní karta do digitálního tachografu?

+

Kartu řidiče bude potřebovat řidič při řízení vozidel vybavených digitálním tachografem skupin řidičského oprávnění B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, nebo D+E. V odůvodněném případu lze přijmout žádost od držitele řidičského oprávnění skupiny B vybavených záznamovým zařízením. Karta řidiče se vydává s platností 5 let.

Karta vozidla slouží pro stahování dat z digitálního tachografu ze všech vozidel daného dopravce – není spojena s konkrétním vozidlem. Dopravce ovšem může mít více karet vozidla.

O servisní kartu jsou oprávněni žádat pouze oprávnění pracovníci servisních dílen, autorizovaných Českým metrologickým institutem pro práci se zařízeními Digitálního tachografu, kteří jsou evidováni Ministerstvem dopravy. Servisní karta se vydává vždy s platností 1 rok

Co potřebuji při vydání řidičského průkazu z důvodu rozšíření skupin řidičského oprávnění?

+

K vydání řidičského průkazu potřebujete, platný doklad totožnosti a původní řidičský průkaz.. Doklad o odborné a zdravotní způsobilosti.

Žádost o řidičské opravnění se podává na kterýkoliv příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Co potřebuji při výměně řidičského průkazu?

+

K výměně řidičského průkazu potřebujete platný doklad totožnosti a řidičský průkaz, který je vyměňován.

Žádost o výměnu řidičského průkazu se podává na kterýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Co je mezinárodní řidičský průkaz a jaké doklady potřebuji k jeho získání?

+

Mezinárodní řidičský průkaz je určen pouze k řízení motorových vozidel v mezinárodním silničním provozu a je ho třeba předkládat vždy s platným národním řidičským průkazem. Tyto mezinárodní řidičské průkazy neopravňují k řízení motorových vozidel na území České republiky. Mezinárodní řidičský průkaz je nutné mít vždy při řízení mimo státy EU, v EU ho není nutné mít při sobě, pokud vlastníte poslední verzi českého řidičského průkazu (velikost platební karty s logem EU v levém horním rohu).

K vydání mezinárodního řidičského průkazu je nutné doložit: platný národní řidičský průkaz, platný průkaz totožnosti, 1 ks aktuální fotografie a vyplněnou žádost. Mezinárodní řidičský průkaz se vydává na počkání a správní poplatek za vydání mezinárodního řidičského průkazu je 50,- Kč. Tento správní poplatek je možné uhradit předem na pokladně.

Žádat o vydání mezinárodního řidičského průkazu lze na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností v ČR.

Co je řidičské oprávnění?

+

Řidičské oprávnění opravňuje jeho držitele k řízení motorového vozidla zařazeného do příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění. Získaná skupina řidičského oprávnění opravňuje jejího držitele i k řízení motorových vozidel zařazených do příslušné podskupiny, např. skupina řidičského oprávnění B opravňuje i k řízení podskupiny řidičského oprávnění B1.

Co je řidičský průkaz?

+

Řidičský průkaz je veřejná listina, která osvědčuje udělení řidičského oprávnění k řízení motorových vozidel. Je to doklad o tom, že jsem držitelem určitého řidičského oprávnění. Pokud o řidičské oprávnění přijdete (zákaz řízení, nezpůsobilost apod.), průkaz sám o sobě Vás neopravňuje řídit!