Životní situace Stavby komunikací

Na koho se mám obrátit, pokud potřebuji povolit nový sjezd na pozemek ke své nemovitosti?

+

Stavební úřady v souladu s ustanovením § 79 odst. 2 písm. i) stavebního zákona nepovolují sjezdy a nájezdy na pozemní komunikace sloužící k připojení sousední nemovitosti. Obrátit se můžete na místně příslušný silniční správní úřad (každá obec/město a zde např. Odbor dopravy), který žádost o zřízení sjezdu posoudí a rozhodne. K žádosti je třeba doložit zejména situační výkres sjezdu s rozhledovými trojúhelníky a stanovisko Policie České republiky, Dopravní inspektorát.

Kdy je nutné žádat o stavební povolení na stavbu pozemní komunikace, v jakém případě postačí ohlášení a kdy není nic vyžadováno?

+

Ve vyhlášce č. 104/1997 Sb., která je prováděcí vyhláškou k zákonu o pozemních komunikacích č. 13/1997 Sb., jsou v § 14 uvedeny stavební úpravy vyžadující ohlášení speciálnímu stavebnímu úřadu a v § 15 stavební úpravy a činnosti nevyžadující stavební povolení ani ohlášení speciálnímu stavebnímu úřadu. Vše ostatní podléhá vydání stavebního povolení a u nových staveb i územního rozhodnutí, popřípadě společného povolení, kterým se nová stavba umístí a povolí (§ 94j stavebního zákona).

Je stanoven nějaký poplatek za vydání povolení na stavbu pozemní komunikace?

+

Ano a v závislosti na tom, kdo je žadatelem (stavebníkem) se tento poplatek vyměřuje či nikoliv. Od poplatku jsou osvobozeny stavby pozemních komunikací a veřejně prospěšné stavby realizované státem nebo územním samosprávným celkem. Případná výše poplatku se lyší podle toho, zda je požádáno o vydání společného povolení nebo zvášť nejprve o územní rozhodnutí a následně o stavební povolení.

Co potřebuji (jaké doklady), když chci realizovat novou stavbu pozemní komunikace?

+

Nejprve je nutné začít na Odboru územního plánování – soulad s územně plánovací dokumentací, případně zásadami územního rozvoje.

Poté je nutné se obrátit na projektanta pro dopravní stavby (dle příslušné autorizace), aby připravil odpovídající dokumetaci v souladu s vyhláškou č. 146/2008 Sb. a č. 398/2009 Sb. Současně je nutné požádat o stanoviska dotčené orgány (předem vždy projednat s místně příslušných silničním správním úřaden – Odborem dopravy a s Policií České republiky, Dopravním inspektorátem) a vyjádření od vlastníků či správců dotčené dopravní a technické infrastruktury.