Životní situace Základní školy

Kdy žák splnil povinnou školní docházku?

+

Školní docházka je povinná po dobu devíti školních roků, nejvýše však do konce školního roku, v němž žák dosáhne 17. roku věku.  Žák, který po splnění povinné školní docházky nezískal základní vzdělání, může na základě žádosti jeho zákonného zástupce a souhlasu ředitele pokračovat v základním vzdělávání, nejdéle však do konce školního roku, v němž žák dosáhne osmnáctého roku věku.

Co dělat, když má zákonný zástupce pochybnosti o správnosti hodnocení žáka na konci 1. nebo 2. pololetí?

+

Má-li zákonný zástupce žáka pochybnosti o správnosti hodnocení na konci prvního nebo druhého pololetí, může do 3 pracovních dnů ode dne, kdy se o hodnocení prokazatelně dozvěděl, nejpozději však do 3 pracovních dnů ode dne vydání vysvědčení, požádat ředitele školy o přezkoušení výsledků hodnocení žáka; je-li vyučujícím žáka v daném předmětu ředitel školy, musí požádat krajský úřad. Pokud není dále stanoveno jinak, ředitel školy nebo krajský úřad nařídí komisionální přezkoušení žáka, které se koná nejpozději do 14 dnů od doručení žádosti nebo v termínu dohodnutém se zákonným zástupcem žáka. Česká školní inspekce poskytne součinnost na žádost ředitele školy nebo krajského úřadu.

Kdy žák základní školy postoupí do vyššího ročníku?

+

Do vyššího ročníku postoupí žák, který na konci druhého pololetí prospěl ze všech povinných předmětů stanovených školním vzdělávacím programem s výjimkou předmětů výchovného zaměření stanovených rámcovým vzdělávacím programem a předmětů z nichž byl uvolněn, pokud mu nebylo povoleno opakování ročníku. 
Do vyššího ročníku postoupí i žák prvního stupně ZŠ, který již v rámci prvního stupně opakoval ročník a žák druhého stupně ZŠ, který již v rámci druhého stupně opakoval ročník, a to bez ohledu na prospěch tohoto žáka.

Co je ředitelské volno?

+

V období školního vyučování může ředitel školy ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických, vyhlásit pro žáky nejvýše 5 volných dnů ve školním roce. Umožňuje-li to povaha věci, ředitel školy s dostatečným předstihem oznámí důvody vyhlášení volného dne zřizovateli a zveřejní je způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Kdo rozhoduje o přijetí dítěte k základnímu vzdělávání?

+

O přijetí k základnímu vzdělávání rozhoduje ředitel školy. Přednostně jsou přijímání žáci s místem trvalého pobytu v příslušném školském obvodu, a to do výše povoleného počtu žáků uvedené ve školském rejstříku.

Do které základní školy dítě přihlásit?

+

Žák plní povinnou školní docházku v základní škole zřízené obcí se sídlem ve školském obvodu, v němž má žák místo trvalého pobytu. Školské obvody základních škol jsou stanoveny Obecně závaznou vyhláškou č. 2/2022.
Rodiče (zákonní zástupci) si mohou vybrat školu, do níž přihlásí dítě k zápisu bez jakéhokoliv omezení. Ředitel spádové školy je povinen přednostně přijmout žáky s místem trvalého pobytu v příslušném školském obvodu.
Plné znění vyhlášky naleznete zde: Vyhlášky a nařízení.

Jaký je věk dítěte pro zápis do ZŠ a kdo povoluje odklad povinné docházky?

+

Povinná školní docházka začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad.
Dítě, které dosáhne šestého roku věku v době od září do konce června příslušného školního roku, může být přijato k plnění povinné školní docházky již v tomto školním roce, je-li přiměřeně tělesně i duševně vyspělé a požádá-li o to jeho zákonný zástupce. Pro dítě narozené od září do konce prosince je třeba předložit také doporučující vyjádření školského poradenského zařízení, pro dítě narozené od ledna do konce června doporučující vyjádření školského poradenského zařízení a odborného lékaře.
K zápisu je nutné se dostavit s dítětem i v případě, že rodiče (zákonní zástupci) budou žádat o odklad povinné školní docházky.
Není-li dítě tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to písemně zákonný zástupce dítěte v době zápisu dítěte k povinné školní docházce, odloží ředitel školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok, pokud je žádost doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku.

Kdy a kde probíhá zápis do ZŠ, co potřebuji k zápisu?

+

Zápis do 1. ročníku základního vzdělávání probíhá v době od 1. dubna do 30. dubna. Zákonný zástupce je povinen přihlásit dítě k zápisu v kalendářním roce, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku.
Místo a dobu zápisu stanoví ředitel školy.
Na chrudimských základních školách probíhá zápis vždy v jednom společném termínu, který je s dostatečným předstihem zveřejněn. Kontakty na jednotlivé základní školy naleznete na chrudim.eu pod odborem školství, kultury, sportu a památkové péče.
Rodiče (zákonní zástupci) doprovázející děti k zápisu předloží zpravidla rodný list dítěte a doklad o trvalém bydlišti.

Co znamená dodatečný odklad povinné školní docházky?

+

Dodatečný odklad povinné školní docházky se realizuje v případě, že se u žáka v prvním roce plnění povinné školní docházky projeví nedostatečná tělesná nebo duševní vyspělost k plnění povinné školní docházky. Ředitel školy se souhlasem zákonného zástupce může žákovi dodatečně v průběhu prvního pololetí školního roku odložit začátek plnění povinné školní docházky na následující školní rok.

Vztahuje se povinná školní docházka i na cizince a jaký je jejich přístup ke vzdělávání?

+

Povinná školní docházka se vztahuje na občany jiného členského státu Evropské unie, kteří na území České republiky pobývají déle než 90 dnů.
Dále se povinná školní docházka vztahuje na jiné cizince, kteří jsou oprávněni pobývat na území České republiky trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů, a na účastníky řízení o udělení mezinárodní ochrany.
Občané Evropské unie a jejich rodinní příslušníci mají přístup ke vzdělávání a školským službám za stejných podmínek jako občané České republiky.
Jiní cizinci mají za stejných podmínek jako občané EU přístup:
– k základnímu vzdělávání včetně vzdělávání při výkonu ústavní výchovy a ochranné výchovy, pokud pobývají na území ČR
– ke školnímu stravování a k zájmovému vzdělávání poskytovanému ve školském zařízení pro zájmové vzdělávání v pravidelné denní docházce, pokud jsou žáky základní školy, odpovídajícího ročníku střední školy nebo odpovídajícího ročníku konzervatoře
– ke střednímu vzdělávání a vyššímu odbornému vzdělávání, včetně vzdělávání při výkonu ústavní výchovy a ochranné výchovy, pokud pobývají oprávněně na území ČR
– k předškolnímu vzdělávání, základnímu uměleckému vzdělávání, jazykovému vzdělávání a ke školským službám, pokud mají právo pobytu na území ČR na dobu delší než 90 dnů, popř. pokud jsou osobami oprávněnými pobývat na území ČR za účelem výzkumu, azylanty, osobami požívajícími doplňkové ochrany, žadateli o udělení mezinárodní ochrany nebo osobami požívajícími dočasné ochrany.